Rúfusovi priatelia a členovia občianskeho združenia Naveky Závažná spomínali na život umelca pri prednese jeho tvorby.

Podujatie s názvom Z rodného miesta Milana Rúfusa priblížilo život a tvorbu známeho slovenského básnika Milana Rúfusa. Átrium Teologickej fakulty Katolíckej Univerzity  sa naplnilo návštevníkmi, ktorí boli zvedaví na spomienky a príbehy zo života známeho slovenského básnika, ktorý nás v roku 2009 opustil.

Rozboru Rúfusovej tvorby sa na prednáške venoval kaplán z košickej farnosti svätého Gorazda František Barna. „V jeho dielach môžeme nájsť viditeľné prvky teológie, náboženstva a viery. Aj keď Rúfus nebol katolík, viera jeho tvorbu výrazne ovplyvnila. On sám tvrdil, že básnik je podobný prorokovi a poéziu vníma v posvätnom duchu,“ zhodnotil Barna.

Pamiatku na jeho život a odkaz, ukrytý v jeho poetike, prišli do Košíc predstaviť manželia Barániovci, ktorí sa s autorom priatelili a poznali ho ako autora aj ako človeka. Tento pár má zároveň na starosti aj Dom Milana Rúfusa, o ktorý sa so svojim občianskym združením Naveky Závažná starajú a sprístupňujú ho verejnosti.

„Milan Rúfus bol vnútorne veľmi integrovaný človek. Tak, ako písal, tak chcel aj žiť. Sám o sebe hovoril, že keďže nerobil dobovú poéziu, vypadol z doby. Radšej ale vypadol z doby, než by mal robiť dobovú poéziu. Podľa mňa bol vo svojich životných hodnotách veľmi vyrovnaný,“ spomína na autora Soňa Barániová.

Jej manžel, Pavel Baráni sa s Rúfusom poznal od detstva, keďže boli s autorom príbuzní. „Naše staré mamy boli sestry a naše mamy boli od malička veľmi dobre kamarátky. Vyrastali vedľa seba a aj po tom ako sa vydali, bývali vedľa seba, takže som videl, ako Milan chodil študovať do Bratislavy, keď som ja bol malý chlapec. Lepšie som sa s ním spoznal, až keď som sa stal starostom Závažnej Poruby, kde sme vyrastali. Usporadúvali sme podujatia pri príležitosti vydania jeho kníh a rád som ho navštevoval vždy, keď to bolo možné,“ povedal o dôvernom vzťahu s autorom Baráni.

Príjemnú atmosféru spomínania na autora dopĺňala prednesom Rúfusovej tvorby pani Kvetka Staroňová, ktorá takisto pochádza zo Závažnej Poruby.

Prevzaté z webovej stránky: https://www.kosiceonline.sk/v-kosiciach-si-pripomenuli-basnika-ticha-milana-rufusa (so súhlasom autora)

 Fotogaléria: (otvoriť po kliknutí)

Zdroj: www.kosiceonline.sk, autor textu: MARTIN MAJDÁK, Rádio Košice, autor fotografií: Marek Marcin, ©2017